برآوردها نشان می دهد وام کنونی مسکن به طور متوسط در تهران تنها برای خرید 6 متر خانه به کار می اید که با توجه به مقیاس خانه 50 متری برای یک زوج، خریدار باید 7 برابر این میزان با خود پول داشته باشد.
به گزارش شبکه ایران، قیمت مسکن از اوایل امسال در سربالایی صعود، خود را بالا کشید به گونه ای که قیمت ها تا 2 برابر و حتی بیشتر نیز افزایش یافت. 
علت این افزایش قیمت که به گفته بسیاری از کارشناسان، شرایط در بازارهای دیگر از جمله ارز و طلا و هم چنین تورم عمومی ناشی از بالارفتن قیمت داخلی و خارجی مصالح ساختمانی، باعث شده مالکان نسبت به قیمت املاک و دارایی خود با حساسیت چند برابر برخورد کنند، هر چه باشد، خریدار را تحت فشاری مضاعف در تهران برای خرید یک واحد مسکونی قرار داده است.
با نگاهی به وضعیت قیمت های این روزها در بازار، به نظر می رسد قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن باید بسیار بالا باشد و خرید واحدهای کوچک و به اصطلاح نقلی هم از عهده خریدار با قدرت خرید متوسط بر نمی آید چه برسد به اقشار ضعیف.
البته اقشار کم درآمد و بخشی از متقاضیان با درآمد متوسط این فرصت را یافته اند که با ثبت نام در شهرهای جدید برای دریافت مسکن مهر قدری از فشار مضاعف بر بازار ملتهب این روزهای مسکن بکاهند.
برای دریافت واحدهای مسکن مهر، پس از تامین آورده توسط متقاضی، 25 میلیون تومان وام به وی اختصاص یافته که انبوه ساز با دریافت آن نسبت به تکمیل ساخت واحد مسکونی اقدام می کند.اینکه چرا در شهرها وام مسکن با وجود گرانی خانه ها نسبت به واحدهای مسکن مهر، 7 میلیون تومان پایین تر است سووالی است که در شرایط کنونی بازار باید به آن پاسخی روشن داد.
به نظر می رسد وام خرید مسکن به میزان 18 میلیون تومان عملا نتوانسته است خریداران را به خرید واحدها تشویق کند به گونه ای که در چند سال گذشته سهم خانوارهای اجاره نشین، البته در کل کشور، از 24 درصد به 27 درصد افزایش یافته که در استان تهران با توجه به شرایط خاص خود، قطعا این سهم بیشتر از این میزان تغییر را تجربه کرده است.
یک سوم از درآمد خانوارها این روزها در بخش مسکن، هم اجاره و هم خرید، صرف می شود و نقش بسزایی در اقتصاد خانواده ها بازی می کند. همین امر باعث می شود مسوولیت اقدامات کارشناسی در این زمینه برای جلوگیری از التهاب بازار و هم چنین توجه به متقاضیان آن سنگین تر از پیش شود.
لازم به ذکر نیست که در حالیکه قیمت ها در چند سال پیش به شدت در بازار مسکن رشد داشته، وام خرید مسکن تنها به میزان 2 میلیون تومان افزایش یافته است. سیاستی که بانک مرکزی در قبال پرداخت وام مسکن و میزان آن در پیش گرفته است، نتوانسته به متقاضیان بازار خرید مسکن کمک چندانی بکند. به گونه ای که بانک ها وام خودرو را 7 میلیون تومان پرداخت می کردند در حالیکه وام مسکن 18 میلیون تومان است. 
نسبت تاثیر این دو وام به مانند گذشته باقی نمانده و این وام مسکن است که عملا کارآیی خود را در برابر واحدهایی که کمتر از 100 میلیون تومان در پایین ترین متراژ ندارند، از دست داده است.بانک مرکزی: باید بررسی شود
اکنون بانک مرکزی در این باره می گوید: افزایش این میزان وام، بسته به نظر شورای پول واعتبار دارد و باید در آن نهاد مطرح و بررسی شود.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند، وام مسکن در این شرایط در بهترین حالت، تنها 15 درصد از قیمت یک واحد را می تواند پوشش دهد. در کشورهای خارجی وام مسکن تا 90 درصد قیمت ملک را پوشش می دهد.
بیت الله ستاریان کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با شبکه ایران می گوید: این میزان وام برای قیمت هایی مناسب است که یک پنجم ارزش یک متر فعلی باشند، اما در این شرایط که قیمت هر متر به 3 میلیون تومان رسیده، 18 میلیون تومان چه باری می تواند از دوش خریدار بردارد؟
کارکرد وام مسکن به این شکل درآمده که متقاضی باید برای چندین سال (حتی برای 10 سال) پس انداز داشته باشد، به گونه ای که تنها برای اندکی پول، معطل خرید ملک باشد. در آنصورت دریافت این میزان وام می تواند به عنوان پشتوانه و یک ابزار کمکی به کمک وی آید.

تاريخ : | | نویسنده : nimrooz3 |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.