تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف آسپرین به صورت مداوم می‌تواند ریسک ابتلا به سندرومی به نام دژنراسیون ماکولا را در سنین بالا افزایش دهد. این افزایش ریسک در افرادی مشاهده شده که ۱۰ سال قبل از اینکه این سندروم در آنها شناسایی شود، به صورت متداول آسپرین مصرف می‌کرده‌اند. این دسته از افراد حداقل هفته‌ای دو بار، به مدت سه ماه آسپرین مصرف می‌کرده‌اند.
 
ماکولا ناحیه کوچکی از در مرکز شبکیه چشم است که وظیفه نقش‌بندی مرکز دید انسان را بر عهده دارد و این عارضه، بزرگترین عامل کوری در افراد مسن شناخته شده است. دژنراسیون ماکولا در دو نوع تَر و خشک به وجود می‌آید و نوع تَر آن که به مراتب خطرناک‌تر از نوع دیگر است، بیشتر در افراد مورد تحقیق مشاهده شده است. در این تحقیق بیش از ۵۰۰۰ مرد و زن بالای ۴۳ سال تحت مطالعه بوده‌اند که برخی از آنها برای ۲۰ سال تحت نظر محققان قرار داشتند. شدت و میزان ابتلا به نوع تَر این بیماری در افراد بالای ۴۰ سال، به میزان یک درصد در نوع خشک آن است و افرادی که هفته‌ای دو بار آسپرین مصرف می‌کرده‌اند، دو برابر بیشتر از کسانی که آسپرین مصرف نمی‌کردند، دچار این بیماری شده‌اند.
 
آسپرین و مشکلات چشمی: جزئیات تحقیقات

از آنجا که در گذشته نتایج تحقیقات تاثیر مصرف آسپرین و مشکلات چشمی نامشخص بود و با افزایش مبتلایان به دژنراسیون ماکولا و همچنین افزایش مصرف آسپرین، دانشمندان تصمیم به بررسی این موضوع گرفتند. تقریبا نزدیک به ۲۰ درصد بزرگسالان به صورت متداول آسپرین مصرف می‌کنند. برخی از آنها برای رهایی از درد و تب و عده‌ای دیگر برای جلوگیری از حمله قلبی آسپرین میل می‌کنند.
 
در بین افراد مورد تحقیق ۵۱۲ نفر از آنها دچار نوع ابتدایی این بیماری بوده‌اند و ۱۱۷ نفر هم به نوع پیشرفته مبتلا شده بودند.

محققانی که بر روی این پژوهش کار می‌کنند، هنوز اطمینان کافی به وجود این ریسک ندارند و بر این باورند که آسپرین بیشتر در محافظت از قلب کارساز است.
 
آسپرین و مشکلات چشمی: چشم انداز

تحقیق نشان می‌دهد که ممکن است رابطه ای بین مصرف آسپرین و ابتلا به دژنراسیون ماکولا وجود داشته باشد، اما نمی‌توان به طور حتم راجع به تاثیر قطعی آن اظهار نظر کرد.
ضعف چشمی که در بین زنان و مردان این تحقیق یافت شده است، تنها به گزارش خود افراد از مصرف آسپرین در سال‌های گذشته ربط داده شده و این موضوع ممکن است به طور قطع دقیق نباشد.

جورج ویلیام، پروفسور دانشگاه اوکلند می‌گوید: در صورتی که یک پزشک قلب برای شما مصرف آسپرین را تجویز کرده، به شخصه با در نظر گرفتن احتمال بروز مشکلات چشمی، کنار گذاشتن آن را به شما توصیه نمی‌کنم.
 
افرادی که به صورت عادی و متداول آسپرین مصرف می‌کنند باید ریسک ابتلا به دژنراسیون ماکولا را نیز در نظر داشته باشند. هر دارو و یا روش درمانی، نسبت سود و زیان خاص خودش را دارد و تقریبا هیچ دارویی بدون عوارض جانبی وجود ندارد.

با این وجود، بهتر است افراد سیگاری و افرادی که ابتلا به بیماری های چشمی در خانواده شان سابقه داشته، باید با احتیاط بیشتری به مصرف آسپرین بپردازند.
 
منبع: سالم زی برگرفته از: WebMD

تاريخ : | | نویسنده : nimrooz3 |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.