مشروح مناظره مطهری و نبویان مناظره مطهری و نبویان

 

 

مطهري: اراذل سانديس‌خور در ماجراي وقف دانشگاه آزاد جلوي مجلس آمدند!/ نمي‌توانم "پیشرفت" را تعريف كنم/ نبويان: از كجا اين‌همه براي انتخابات خرج كرده‌ايد؟/ با فحش چاله ميداني مي‌خواهيد مجلس برويد؟

 

 

عصر شنبه، یکی از پرهیجان ترین مناظره های انتخاباتی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و دكتر علی مطهری به نمایندگی از فهرست صدای ملت و حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود نبویان از جبهه پایداری انقلاب اسلامی در اين نشست حضور يافتند.

به گزارش رجانيوز، مطهري پیش از این برنامه اعلام کرده بود که با دکتر مهدی کوچک زاده، حجت‌الاسلام حمید رسایی و حجت‌الاسلام قاسم روانبخش مناظره نخواهد کرد اما اصرار و هماهنگی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موجب شد تا مطهری و  محمود نبویان در تالار جابربن حیان دانشگاه شریف رودر روی هم قرار گیرند.

این مناظره بر خلاف مناظره های قبلی از مباحث فرهنگی و کلان آغاز شد و به مسائل سیاسی کشیده شد. نقطه فابل توجه در این مناظره عصبانیت علی مطهری از بازخوانی کارنامه اش در مجلس ششم و اهانت او به دانشجویانی که يود به وقف دانشگاه آزاد اعتراض داشتند.

در ابتدای این مناظره علی مطهري درباره تفاوت مردم‌سالاري ديني و ليبرال دموكراسي گفت: حكومت‌ها از نظر تامين نيازهاي مادي و معيشتي مردم ممكن است مانند هم عمل كنند اما در عين حال يك حكومت ممكن است محبوب‌تر و مطلوب‌تر باشد و ديگري كه در همان حد نيازهاي معيشتي را برطرف مي‌كند آن ميزان محبوبيت را نداشته باشد. انسان و جامعه علاوه بر نيازهاي معيشتي سلسله حوائج معنوي هم دارند و حكومتي كه به آزادي و حقوق مردم خود احترام مي‌گذارد محبوب‌تر است.

اين كانديداي مجلس با اشاره به اينكه روشن است كه ما قائل به مردم‌سالاري ديني هستيم و دموكراسي را به طول مطلق قبول نداريم و آنچه مردم انتخاب مي‌كنند حركت جامعه به آن سمت مورد قبول ما نيست، افزود: ما قائل به دموكراسي مقيد به مكتب و حكومت هستيم كه همان مردم‌سالاري ديني است. ‌اين مهم است كه ما چه نگاهي به ولايت‌فقيه داشته باشيم و چگونه از آن برداشت كنيم.

در ادامه مناظره، دکتر سید محمود نبويان عنوان كرد: ‌جايگاه مردم در يك حكومت يك نگاه مدرن دارد كه عقلاني نيست و هيچ استدلالي ندارد؛ دموكراسي يك برهان منطقي ندارد اما در مقابل آن انديشه اسلامي است كه مستدل و برهان‌مند است. ‌هر حكومتي و هر حاكميتي حداقل دو مقام دارد يك مقام مشروعيت و يك مقام مقبوليت.

نبويان با طرح اين سوال كه مشروعيت در حوزه فلسفه سياسي به اين معناست كه حق حاكميت از آن كيست و كسي كه حق دارد آيا مردم هم او را قبول دارند يا نه، افزود: مقبوليت راهي است كه دنياي غرب با همين انتخابات پيش پاي ما گذاشت اما سوال اينجاست كه حاكم حق حاكميت خود را از كجا مي‌گيرد؛ يك نظريه وجود دارد كه بر اساس آن برخي تصور مي‌كنند كه حاكميت مادرزادي است مانند خانواده پهلوي كه مي‌گويند حاكميت براي ما مادرزادي است. نظريه بعدي زورسالاري است كه نه غرب و نه ما آن را قبول نداريم.

وي گفت: نظريه سوم مردم‌سالاري است؛ مردم‌سالاري به صورت مطلق معنايش اين است كه هر كس مردم به او راي داده او حق حاكميت دارد و اگر كسي از سوي مردم راي نياورده حق حاكميت ندارد كه اين هيچ برهان منطقي ندارد.

نبويان ادامه داد: ما خداسالاري را قبول داريم كه معنايش اين است كه بين منتخب ما و كساني كه خدا انتخاب كرده عقل مي‌گويد بايد به سراغ كساني كه خدا قبول كرده برويم چون خدا در آنها محال است.

عضو جبهه پايداري با اشاره به اينكه اگر مردم نباشند هيچ حكومتي هيچ كاري نمي‌تواند بكند، تاكيد كرد: البته دخالت مردم در مشروعيت حكومت معني ندارد با اين حال مردم صداقت و پاكي‌شان از بسياري از مسئولان بيشتر است.

علی مطهري در ادامه اين مناظره گفت:‌ اينكه حاكم وكيل مردم است به اين معنا است كه اين وكيل، وكيل حقوقي و قضايي نيست بلكه امين و نماينده مردم است كه بايد در چارچوب اسلام حركت كند نه اينكه به اميال مردم توجه كند.

وي افزود: پيشرفت دنياي غرب بعد از كنار گذاشتن دين اتفاق افتاد اين يك اتفاق درست است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت. در قرون 4 و 5 هجري يك تمدن بزرگ اسلام را داشتيم كه در آن دوره اروپايي‌ها در توحش به سر مي‌بردند.

اين نماينده مجلس افزود: آنها يك تضاد بين علم و ايمان و ايمان و عقل قائل بودند و چون چنين تضادي وجود داشت نگاه خاصي به حقوق مردم و علم وجود داشت و همين سخت‌گيري‌هاي قرون وسطا باعث شد كه بين دين و غرايز فاصله ايجاد شده و باعث گرديد كه افراد دين را رها كنند و به سمت ديگري بروند. اساسا تحول دنياي اروپا(پروتستانيزم) زماني اتفاق افتاد كه يك پيوندي با دنياي اسلام پيدا كردند.

نبويان: از آقاي مطهري تعجب مي‌كنم كه مي‌گويند ريشه پروتستانيزم در اسلام است

در ادامه اين مناظره دکتر سید محمود نبويان عنوان كرد: فردگرايي ليبراليسم بر اساس انديشه پروستاتيزم است.

وي افزود: سكولار شدن قوانين اجتماعي و اينكه اگر آنچه مرجع تقليد و پاپ مي‌گويد اعتبار نداشته و هر كس خودش مي‌گويد كه چه چيزي اعتبار دارد و چه چيزي اعتبار ندارد پس فقط براي اينكه در جامعه هرج و مرج نشود با هم توافق مي‌كنند در حالي كه ما با انديشه‌هاي پدران پروتزتاتيسم در دنياي غرب اختلاف داريم و از آقاي مطهري تعجب مي‌كنم كه مي‌گويند ريشه پروتستانيزم در اسلام است.

اين كانديداي مجلس تاكيد كرد: ما به عنوان يك نماينده مي‌خواهيم به مجلس برويم كه كشور پيشرفت كند اما ابتدا بايد مباني فكريمان مشخص شود كه از نظر فكري پيشرفت و توسعه از نظر ما چه معنايي دارد؛ شما بفرماييد پيشرفت چه معنايي دارد؟

مطهري: خيلي از كساني كه به غرب سفر كردند مي‌گويند بهشت آنجاست

علی مطهري در پاسخ با تاکید بر اینکه اختلافی با نبویان بر سر مباحث تئوری که از جانب وی مطرح می‌شود ندارد، ادامه داد: همانطور که آقای نبویان مشروعیت حاکم را در اسلام را برای خدا و مالکیت حکومت را از جانب خدا دانستند، بنده نظر ایشان را قبول دارم و معتقدم خداوند احکام کلی را برای حاکم اسلامی معین کرده است و مردم نقشی در مشروعیت ندارند و آنچه که مردم می‌توانند انجام بدهند در بحث مقبولیت و کارآمدی نظام است.

وی افزود: مردم حضرت امیر را برای حکومت یاری نکردند و از نظر ما در زمانی که حضرت حاکم نبودند مشروعیت داشتند اما زمانی که مردم برای التماس به درب منزل حضرت آمدند حکومت به صورت عینی محقق شد و در این بخش اختلاف نظری با آقایان نبویان ندارم.

مطهری خطاب به نبویان گفت: منظور بنده از پیشرفت غرب این نبود که پیشرفت غربی‌ها ایده‌آل است و ما باید از آنها الگو بگیریم اما اینکه اینها پیشرفت کردند یک واقعیت غیر قابل انکار است.

وی در پاسخ به درخواست نبویان برای اثبات پیشرفت غرب به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: در دورانی به کانادا سفر کرده بودم، آنجا هم بهشت بود و خیلی‌ها تصورشان این است که آنجا بهشت است. حوری‌ها آنجا زیا بود ابتدا فکر کردم در غرب که تحریک جنسی آزاد است و ارضا نیز مثل تحریک آزاد است مشکلی وجود ندارد و هیچ کس به کسی نگاه نمی‌کند اما وقتی این سؤال از کسی پرسیدم، یکی به من گفت شب‌های دوشنبه تلویزیون کانادا یک برنامه نشان می‌دهد که نشان از واقعیت کانادا است. این برنامه را دیدم، زن و شوهری را به برنامه آورده بودند. مجری از این زن سؤال کرد که آیا شما قبل از ازدواج دوستی داشتید. این زن گفت  بله همین حالا هم دارم. اسمش آقای استون. مجری پرسید چند فرزند داری، این زن گفت 3 فرزند، آزمایش DNA گرفتند مشخص شد 2 فرزند از این 3 فرزند برای استون است. لذا اینکه بنده می‌گویم غرب پیشرفت کرده است نه اینکه پیشرفت آنها و مسیر آنها را تایید کند بلکه می‌گویم پیشرفت آنها یک واقعیت است.

مطهری با تاکید بر اینکه برخی متفکران غربی از متلاشی شدن نظام خانواده در غرب سخن می‌گویند، خطاب به نبویان گفت: نسبت به رفتارهای جبهه پایداری انتقاد دارم و بهتر است آقای نبویان به جای بحث‌های نظری و فکری، بحث‌های انتخاباتی بکنند. ایشان از مواضع جبهه پایداری دفاع کند من هم از جبهه صدای ملت. دانشجویان منتظر شنیدن مواضع انتخاباتی ما هستند نه اینکه ما بنشینیم و بحث‌ نظری و فکری کنیم.

مطهري ادامه داد: ‌ما به دوستان آقاي نبويان و به عملكردشان در جبهه پايداري انتقاد داريم شما در رفتار با ولايت‌فقيه به گونه‌اي عمل مي‌كنيد كه رفتار كليساي قرون وسطا را تداعي مي‌كند.

وي همچنين با اشاره به اظهاراتي كه درباره حسين علايي مطرح شده است، گفت: بحث ما بر سر كساني است كه كاسه‌هاي داغ‌تر از آش شده‌اند و جلوي در خانه آقاي علايي رفته شعار داده و به خانواده‌اش توهين كردند؛ ما چه بكنيم كه اين رفتارها را نداشته باشيم.

نبویان: اول باید معنای پیشرفت را بدانیم تا بتوانیم قانون وضع کنیم/ مطهری: مجلس جای نظریه پردازی نیست!/ آمادگی تعریف واژه پیشرفت را ندارم

در ادامه اين مناظره نبويان کوشید تا به صورت روشمند و غیرمصداقی پاسخ علی مطهری را بدهد. این استاد فلسفه حوزه و دانشگاه گفت: اينكه دوستان من اشتباه مي‌كنند به من ارتباطي ندارد اما اينكه من و شما مي‌خواهيم به مجلس برويم بايد ببينيم با چه رويكردي مي‌خواهيم وارد مجلس شويم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به بخشی از اظهارات علی مطهری گفت: شما می‌گویید ریشه پروتستانیزم نشأت گرفته از اسلام است. این در حالی است که پروتستان دقیقاً در مقابل اسلام است و جای تعجب دارد که شما اینگونه صحبت می‌کنید. ضمن اینکه شما باید به یک سؤال دیگر نیز پاسخ بدهید و آن اینکه پیشرفت چه معنایی از نظر شما دارد و اینکه می‌گوید غرب دین را کنار گذاشت و پیشرفت کرد، این پیشرفت به چه معنایی است؟

نبويان با اشاره به اينكه شما مي‌فرماييد پيشرفت غرب قابل انكار نيست از شما سوال مي‌كنم كه پيشرفت را تعريف كنيد،  گفت: ‌اگر قرار است ما جامعه را پيش ببريم اول بايد پيشرفت را تعريف كنيم تا بعد بدانيم در قانون‌گذاري بايد چه قانوني تشريح كنيم كه بر اساس آن پيشرفت داشته باشيم.

در ادامه اين مناظره، مطهري گفت: ما نمي‌گوييم پروتستانتيزم همه چيزش را از اسلام گرفته، محققان اجتماعي خود اروپا مثل ويل دورانت مي‌گويند كه ريشه پيشرفت اروپا، اسلام بوده است.

مطهری در پاسخ به در خواست چندین باره نبویان برای تعریف واژه پیشرفت اظهار داشت: آمادگی برای تعریف پیشرفت ندارم چون نمی‌دانستم آقای نبویان می‌خواهد از من تعاریف واژه‌ها را بپرسد. پیشرفت یعنی حرکت به سوی کمالات لایق انسان، انسان بر حسب استعدادهای که دارد باید به سوی کمالات حرکت کند لذا باز هم می‌گویم اگر آقای نبویان می‌خواهد نظری پردازی کند و نظریه بدهد بهتر است از کاندیداتوری مجلس انصراف بدهد.

وی خطاب به نبویان تصریح کرد: ما با جبهه پایداری که می‌خواهد منتقدان را از قطار انقلاب پیدا کند مشکل داریم و آقای نبویان باید نسبت به مواضعی که اعضای جبهه پایداری دارد، توضیح بدهد.

این نماینده مجلس در حالی می‌گفت که جبهه پایداری از ولی فقیه استبداد عادل ساخته است و هر چه ولی فقیه می‌گوید واجب اطاعه است که نبویان اظهارات مطهری را رد و گفت که سخنگوی جبهه پایداری علی مطهری نیست که مواضع جبهه پایداری را اعلام می‌کند و اگر عضو جبهه پایدای بنده هستم هیچ گاه واژه استبداد عادل را از اعضای جبهه پایداری نشنیدم اما اینکه علی مطهری با آقای رسایی و کوچک زاده مشکل شخصی دارد ربطی به جبهه پایداری ندارد.

نبویان در ادامه گفت: شما جنبه اثباتی‌تان چیست؟ شما قرار است به مجلس بروید و قانونگذاری کنید. شما می‌گویید این جمع جای بحث‌های علمی هم نیست. در واقع شما توهین کردید البته شاید از کف زدن خوشتان می‌آید که برخی حرف‌ها را مطرح می‌کنید. جبهه پایداری قرار نیست جنجال ایجاد کند. آیا گرفتاری مملکت‌ ما این است که چند نفر آمده‌اند و گفته‌اند ولایت از عدالت بالاتر است؟

مطهري گفت: شما به سخنراني‌هاي شهيد مطهري نگاه كنيد كه در بين توده مردم، در بين دانشگاهيان و در بين مردم كوچه و بازار هر كدام به يك نوع خاص صحبت مي‌كرد؛ نه اينكه ما هر چه بلد هستيم را در هر مجلسي بگوييم بلكه بايد به تناسب حضار، زمان و مكان صحبت كنيم در شرايط فعلي كه بحث كانديداتوري مجلس است، بايد در اين زمينه صحبت كنيم.

مطهری: کسانی که در جبهه پایداری هستند افکار عجیبی دارند/ تعریف پیشرفت به درد مجلس نمی خورد

وي افزود: شما نماينده جبهه پايداري و من نماينده صداي ملت هستم كه بايد از مواضع خودمان دفاع كنيم.

اين كانديداي مجلس عنوان كرد: آقاياني كه مي‌گويند مرز التزام به ولايت‌فقيه احكام حكومتي نيست، بر خلاف نظر خود رهبري كه فرمودند «مرز التزام به ولايت‌فقيه احكام حكومتي است»، توجه داشته باشند كه دوستان شما در مجلس مي‌گويند هر كاري كه قرار است انجام شود و هر حرفي كه قرار است زده شده و هر استيضاحي كه قرار است انجام شود، اول بايد برويم و از رهبري سوال كنيم؛ اين آفت نظام ماست و بعد مي‌گويند حتي بايد به اشارات رهبري هم توجه كنيم.

مطهري تصريح كرد: مجلس محل بحث آزاد است و نبايد وقتي يك طرحي مطرح مي‌شود، يك شخصي بگويد ديشب با آقا ديدار داشتم كه فرمودند اين گونه رفتار كنيد و آنگاه همه ساكت شوند؛ اينكه مجلس نمي‌شود.

وي ادامه داد: كساني كه در جبهه پايداري هستند، افكار عجيبي دارند؛ آنها دفاع از حقوق مردم را منافي دفاع از ولايت‌فقيه مي‌دانند.

اين نماينده مجلس تصريح كرد: ما دفاع از حقوق مردم را منافي اصل ولايت‌فقيه و حفظ نظام نمي‌دانيم؛ يك فرد اعتراضي به نحوه برخورد با معترضان بعد از انتخابات كرده است، آن وقت مي گوييد او مرتد شده و از قطار انقلاب پياده شده چون از حقوق مردم دفاع كرده است. شما مي‌توانيد ملتزم به ولايت‌فقيه باشيد و از حقوق مردم دفاع كنيد، از كساني كه در سلول انفرادي زنداني شده‌اند و به زندان افتاده‌اند دفاع كنيد، ولي‌فقيه از امام معصوم و پيغمبر كه بالاتر نيست.

وي ادامه داد: ما بايد نگاه درستي به ولايت‌فقيه داشته باشيم؛ اينها به درد مجلس مي‌خورد نه تعريف پيشرفت بلكه بايد در مجلس به دنبال امور كاربردي باشيم.

وی در پاسخ به اظهارات نبویان مبنی بر اینکه اگر مطهری به نحوه بازداشت‌ها اعتراض دارد بهتر است با آیت الله لاریجانی رئیس دستگاه قضایی اعلام کند گفت: این بحث‌های بازداشتی در اختیار آیت الله لاریجانی نیست یک هیئت امنیتی این کارها را می‌کند و دلیلی ندارد این موضوع را به آقای لاریجانی بگویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان همچنین در بخشی دیگر از این مناظره در پاسخ به یکی از اشکالات طرح شده توسط علی مطهری در مورد دیدگاه‌های جبهه پایداری نسبت به ولایت گفت:‌ طلحه و زبیر در زمان امیر‌المؤمنین بالاترین شخصیت‌های اسلام بودند و بعد از اینکه حضرت به حکومت رسیدند آمدند و گفتند شما چرا با ما مشورت نمی‌کنید؟ حضرت فرمودند من با شما مشورت نمی‌کنم و نیازی هم به رأی شما ندارم. من می‌دانم که چکار می‌کنم.

نبویان افزود: هر کسی نمی‌تواند به ولایت فقیه و امام معصوم مشورت بدهد. مشورت دهنده به ولی باید مرض نداشته باشد. دنبال ریبه هم نباشد و البته فقط به دنبال نصایح باشد.

این دانش‌آموخته مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی تصریح کرد: دوستان ولی بر طبق آنچه امیرالمؤمنین می‌فرمایند فقط با دو شرط حق دارند حرف بزنند و آن دو شرط نیز نیت کمک به ولی و نیت نصحیت داشتن است.

وی در توضیح حدیث ارجعوا الی رواة حدیثنا گفت:‌ معنای ارجعوا یعنی این مراجعه واجب است و این به آن معنی است که اطاعت کردن از حرف ولی واجب است. یعنی من اگر متوجه شدم که میل ولی فقیه چیست آن وقت باید حرف ایشان را گوش بدهم.

نبويان: بر اساس چه چيزي اين همه برای انتخابات خرج كرده‌ايد/ ‌شان مجلس را پايين نياوريد

در ادامه اين مناظره، نبويان در پاسخ به اظهارات مطهري عنوان كرد: صداي ملت 10 برابر جبهه پايداري براي انتخابات هزينه مي‌كند؛ شما اين همه هزينه مي كنيد كه به مجلس برويد و از بلندگوهاي آن فرياد بزنيد و عليه كسي صحبت بكنيد؟!

وي با اشاره به اينكه آقاي مطهري من از شما انتقاد دارم، ادامه داد: ‌شان مجلس را پايين نياوريد، شما مي‌خواهيد به مجلس برويد و براي پيشرفت كشور قانون‌گذاري كنيد، اما بر اساس چه چيزي اين همه خرج كرده‌ايد.

اين كانديداي مجلس تاكيد كرد: واژه پروتستانتيزم را شما مطرح كرديد، پس شما پاسخ دهيد كه چرا هر چه بلد هستيد اينجا مطرح مي‌كنيد؛ كتاب‌هاي شهيد مطهري را كه براي عوام و خواص مورد استفاده قرار مي‌گيرد، همه مي‌خوانند و علت آن اين است كه وي به محتوا توجه مي‌كرد.

نبويان ادامه داد: شما مي‌گوييد اينجا جاي بحث علمي نيست و فقط بايد در آن هورا كشيد و سوت زد؛ مثل اين است كه ما دوباره به حركت دوم خرداد برگشتيم.

وي با اشاره به اينكه اينجا دانشگاه شريف است و بايد در آن بحث علمي شود، تصريح كرد: از نظر شما مجلس جاي قانون‌گذاري و بحث دقيق نيست و گرفتاري مملكت ما اين است كه برخي گفتند كه عدالت كمتر از ولايت است.

نبویان: نشريه «9 دي» با تاكيد آقاي مطهري تعطيل شد/ شما در صحن مجلس فحش چاله میدانی دادید

عضو جبهه پايداري تصريح كرد: من قبل از اينكه به اين جلسه بيايم با آقاي رسايي تماس گرفتم كه گفت نشريه «9 دي» با تاكيد آقاي مطهري تعطيل شده است؛ شما به آقاي كوچك‌زاده كوچك‌اف نگفتيد؟! شما در صحن مجلس به او فحش جاله میدانی ندایدید؟ شان جلسه را پايين نياوريد.

نبويان با بيان اينكه انشاءالله شما راي مي‌آوريد و البته همان مجلسي را كه خودتان دوست داريد درست مي‌كنيد، گفت:‌ شهيد مطهري شهيد شد كه نظام اسلامي ساخته شود؛ بنابراين قانون‌گذار آن بايد فهيم و انديشمند باشد؛ ما تابع آمريكا نيستيم كه ريگان هنرپيشه نماينده ما شود!

وي عنوان كرد: صداي ملت چند برابر جبهه پايداري هزينه مي‌كند، من اين را از بنرهاي آن فهميدم؛ پس حيف است براي يك مجلس كه صحنه آن فقط دعوا باشد.

این کاندیدای جبهه پایداری تأکید کرد: آقای مطهری اندکی به خود بیایید. اخلاق اسلامی اقتضائات دیگری هم دارد و شما با این اعتقادات نباید به مجلس بروید. شما با رسایی و کوچک‌زاده دعوای شخصی دارید.

وی افزود: من طی دو هفته اخیر بسیار در تهران تردد کرده‌ام و تعداد زیادی بنرهای تبلیغاتی جبهه صدای ملت را دیده‌ام. خب طبیعی است که این تبلیغات نیاز به پول دارد. پول خمسی را هم که شما می‌گویید آقای محصولی به جبهه پایداری داده است اگر مرجعی اجازه چنین کاری را داده باشد آنگاه شما حق حرف زدن در این رابطه را ندارید.

مطهری: خانه کارگر به ستاد انتخاباتی ما کمک کرد/ در مسئله دانشگاه آزاد يك عده اراذل و اوباش ساندیس خور را به مقابل مجلس كشاندند

مطهري در پاسخ به اظهارات نبويان گفت: مجلس جاي بحث نظري نيست مگر به ندرت، اما اينكه بخواهيم در مجلس مفاهيم سياسي و اجتماعي را مطرح كنيم؛ فرصتش مهيا نيست.

وي درباره هزينه‌هاي صداي ملت عنوان كرد: من درباره اظهارنظر شما درباره هزينه‌هاي صداي ملت تعجب مي‌كنم، اما وقتي گفتيد با رسايي تماس گرفته‌ايد مسئله هاي من حل شد.

عضو شوراي مركزي صداي ملت ادامه داد: در صداي ملت، 16 كانديدا داريم كه گفته شده است هر كس هر چقدر مي‌تواند تا سقف 20 ميليون تومان براي هزينه‌هاي انتخاباتي كمك كند، اما خانه كارگر هم به ما كمك مي‌كند.

مطهري ادامه داد: آقاي روان‌بخش در مناظره‌شان گفتند كه 450 ميليون تومان از پول جبهه پايداري را آقاي محصولي به عنوان خمس پرداخت كرده؛ سوال ما اين است كه مگر مي‌شود خمس را به جبهه پايداري داد؟!

وي درباره نشريه «9 دي» تصريح كرد: من نماينده قوه مقننه در هيئت نظارت بر مطبوعات هستم كه مخالف بسته شدن «9 دي» بودم و معتقد بودم بستن اين نشريه به نفع رسايي و جبهه پايداري است.

عضو شوراي مركزي صداي ملت تاكيد كرد: رسايي در نشريه «9 دي» به آقاي لاريجاني توهين كرده و از نظر قانون مطبوعات محق توقيف است؛ من گفتم اين موجود عجيب و غريب را مي‌شناسم و مي‌دانم بستن «9 دي» به نفع آنها تمام مي‌شود.

مطهري همچنين با اشاره به مسئله دانشگاه آزاد گفت: مجلس طرحی را تصویب کرد که شرعی یا غیر شرعی بودن آن به شورای نگهبان ربط دارد اما آقایان عده‌ای اراذل و اوباش را جلوی مجلس جمع کردند تا به رئیس مجلس و نمایندگان اهانت کنند، ساندیس را هم برای پذیرایی آورده بودند حرف من این است که چرا به طور سازمان‌دهی شده در مقابل مجلس تجمع می‌کنند و به رئیس مجلس اهانت می‌کنند.

نبویان: شما به چه حقی به دانشجویان می گویید اراذل و اوباش/ مجلس جای کسانی است که برنامه داشته باشند نه کسانی که فحش می دهند

در ادامه مناظره، نبويان در پاسخ به اظهارات مطهري عنوان كرد: شما در كدام جايگاه روان‌شناختي به خودتان اجازه مي‌دهيد كه دانشجويان را اراذل و اوباش خطاب كنيد؛ كسي كه به ديگران مي‌گويد اراذل و اوباش و به برخي مي‌گويد پوفيوز، با اين ادبيات نبايد داخل مجلس شود.

وي با اشاره به اينكه شما با آقاي رسايي و آقاي كوچك‌زاده مشكل شخصي داريد، ادامه داد:‌ من كمتر ديدم كه يك بنر از جبهه پايداري نصب شده باشد، اما به طور مكرر بنرهاي صداي ملت را ديده ام براي همه اين كارها پول لازم است.

اين عضو جبهه پايداري با بيان اينكه چرا خانه كارگر به شما كمك مي‌كند و پول آن را از كجا مي‌آورد، ادامه داد: به شما گفته‌اند 20 ميليون تومان هر كدام براي هزينه‌هاي انتخاباتي بدهيد و به ما گفته‌اند 10 ميليون تومان بدهيد.

نبويان تصريح كرد: مجلس بايد جاي كساني باشد كه برنامه داشته باشند و اخلاق اسلامي را رعايت كنند و در كنار آن فحش ندهند؛ حتي اگر كشيده هم خوردند، صدايشان در نيايد اما شما كه كشيده هم نخورديد.

مطهری: جبهه پایداری با حقوق ملت مخالف است/ آرام گفتم پف... و معنايش را نمي‌دانستم اما رادیو پخش کرد

مطهري در پاسخ به اظهارات نبويان گفت: جبهه پايداري عملا به گونه اي رفتار مي‌كند كه با حقوق ملت مخالف است؛ عنوان جبهه پايداري، در حقيقت پايداري در برابر حقوق ملت است.

وي خطاب به نبويان ادامه داد: ‌شما چه اقدامي درباره كوي دانشگاه و كهريزك كرديد كه دم از ولايت‌ مي‌زنيد؛ دوستان شما در مجلس وقتي تصميم گرفته شد كه يك كميته حقيقت‌‌ياب براي بررسي مسائل كوي دانشگاه و كهريزك تشكيل شود، مخالفت كردند.

اين كانديداي مجلس افزود: البته گزارش كهريزيك چند ماه بعد در مجلس قرائت شد و وقتي آقاي ابوترابي فرد قصد داشت گزارشي درباره كوي دانشگاه بخواند، بلندگو را اين طرف و آن طرف كشيدند و كاري كه شعبان بي‌مخ ها انجام مي داندند را مرتكب شدند.

مطهری در پاسخ به اظهارات نبویان که به کنایه گفته بود اگر مجلس جای بحث‌های نظری نیست پس جای بزرگ زاده‌ها و افراد فحاش است گفت: اگر نبویان به اینکه بنده به یک برنامه رادیویی به آقای کوچک زاده گفته‌ام که در کار بزرگ زادگان دخالت نکند به ایشان می‌گویم خوب من بزرگ زاده هستم پس نه کوچک زاده‌ام؛ بزرگ زاده‌ام دیگر!

وی افزود: در بحث آقای کوچک زاده نیز باید بگویم ایشان جاسوزنی را با تمام سوزن‌هایش به سمت بنده پرتاب کرد و به سمت من هجمه کرد تا به صورت فیزیکی درگیر شود. بنده ابتدا گفتم بنشین سپس گفتم بتمرگ، وقتی ایشان جلوتر آمد آن واژه را که معنایش را نمی‌دانستم استفاده کردم. بنده آرام گفتم اما از رادیو پخش شد.

نبویان: رهبری چند بار گفتند فتنه چند بار گفتند کهریزک؟/به چه حقی دیگران را شعبان بی مخ می خوانید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان در ادامه به سخنان مطهری درباره ۹ دی و اینکه او گفته است مخالف تعطیلی ۹ دی بودم به این دلیل که به نفع رسایی و جبهه پایداری می‌شد، گفت: آیا شما به دنبال آزادی بیان هستید؟ اینکه شما می‌گویید اگر ۹ دی بسته شود به نفع جبهه پایداری تمام می‌شود نشان می‌دهد که مشکل شما شخصی است.

وی گفت: من از شما یک برنامه اثباتی هم نشنیدم. من معتقدم که مجلس باید جای کسانی باشد که فحش ندهند و حتی اگر کشیده هم خوردند سکوت کنند و البته برنامه اثباتی هم داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان با بیان اینکه من برنامه اثباتی دارم گفت:‌ هر اندیشه‌ای از یک سری مبانی تشکیل شده است و من با آقای مطهری بر سر این مبانی مشکل دارم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه من به عنوان یک طلبه کوچک‌تر به شما می‌گویم که سعی کنید جایی بالاتر از دیگران برای خود قائل نباشید با اشاره به سخنان مطهری تصریح کرد: چرا به دیگران می‌گوییم شعبان بی‌مخ؟ و یا مثلاً شما در زمینه مخالفت‌تان با طرح بازگردان مصوبه وقف دانشگاه آزاد به فرمایشات مقام معظم رهبری احتجاج می‌کنید. آیا رهبری موافق وقف دانشگاه آزاد بودند؟ اگر واقعاً شما ملتزم به رهبری هستید رهبری چند بار در بیانات خود فرمودند فتنه؟ اگر رهبری صد بار بحث فتنه را مطرح کردند یک چندباری هم بحث کهریزک و کوی دانشگاه را مطرح کرده‌اند. شما هم این نسبت را رعایت کنید. این توهین‌ها در شأن شما نیست.

این عضو جبهه پایداری در ادامه مناظره خود با علی مطهری خطاب به او گفت: آقای مطهری طرفداران شما دنبال هو کردن هستند و شما هم جواب مرا نمی‌دهید.

در ادامه اين مناظره مطهري در پاسخ به اين سوال كه شما رويكردتان اصالتا نقدي است و در زمان هاشمي، خاتمي و احمدي‌نژاد همواره انتقاد كرده‌ايد و آيا از نظر شما جامعه ما نسبت به جامعه 20 سال پيش تغيير نكرده است، پاسخ داد: اينكه من در هر سه دوره هاشمي، خاتمي و احمدي نژاد انتقاد كردم، بايد بگويم كه جاي انتقاد وجود داشته است و اگر شما انتقاد نكرديد بايد پرسيد كه چرا انتقاد نكرديد.

وي تصريح كرد: من در حوزه فرهنگ به دولت اصلاحت انتقاد مي‌كردم اما در حوزه اقتصاد و سياست تعريف مي‌كردم؛ درباره احمدي نژاد هم مي‌گويم پيشرفته هسته‌اي ما مديون اعتماد به نفس رئيس جمهور است و سركشي به استان‌ها نتيجه تلاش رئيس جمهور است؛ البته درباره مصوبات آن انتقاد دارم زيرا بودجه آن با بودجه ما هماهنگ نيست.

همچنين نبويان در پاسخ به اينكه برنامه شما درباره دانشگاه و دانشگاهي چيست و اينكه شما زير پرچم كساني مانند رسايي هستيد كه سال‌هاي سال دانشجویان را اسرائيلي، فتنه‌گر و اراذل و اوباش مي‌خوانند پاسخ داد:‌ وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر نظر وی در مورد دانشگاه‌ها گفت: بنده معتقدم علوم انسانی موجود در دانشگاه‌های ما سکولار است و نرم‌افزارها باید عوض شود. در شأن نظام ما نیست که دانشگاه‌ ما اسلامی نباشد و یا در آن حجاب نباشد و یا بین دختر و پسر گناه باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان تأکید کرد:‌ من از حدود اسلامی عقب‌نشینی نمی‌کنم.

این کاندیدای جبهه پایداری برای انتخابات مجلس نهم همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد ولایت فقیه گفت: یک سری اشکالات باطل در مورد ولایت فقیه وجود دارد که از سال ۷۶ تاکنون دائماً تکرار شده است و من تعجب می‌کنم که چرا برخی از روشنفکران به پاسخ‌های این شبهات توجه نمی‌کنند.

وی به بیان برخی از این شبهات پرداخت و خطاب به مطهری که در مورد معنای جبهه پایداری از منظر خود اظهاراتی را مطرح کرده بود، گفت: جبهه پایداری خودش سخنگو دارد و لازم نیست شما بگویید که جبهه پایداری یعنی چه؟

وی تأکید کرد: ما باید سعی کنیم که ادبیاتمان ادبیات درستی باشد و شما هم باید دعوای شخصی‌تان با آقای رسایی را رها کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان افزود: من هنوز برنامه آقای مطهری را ندیده‌ام و از حرف‌های ایشان اینطور می‌فهمم که مشکل اصلی کشور این است که تعدادی، نسبت به رهبری به صورت کلاس‌بالا فکر می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان با اشاره به اینکه مجلس را باید با مبانی درست پیش برد، گفت: هرکسی اشتباهاتی دارد. باید برگردیم و جایگاه روانی خود را بکاویم و واژه‌های بد به کار نبریم.

وی افزود: گفتمان جبهه پایداری، پایداری بر اصول، رهبری و اخلاق است.

وي عنوان كرد: در شان نظام نيست كه در دانشگاه اسلامي حجاب رعايت نشود و بين دختر و پسر گناه اتفاق بيفتد.

در ادامه مطهري در پاسخ به اينكه شما به رئيس جمهور انتقاد مي‌كرديد كه چرا در مسائل فرهنگي باز عمل مي‌كند و حالا خودتان در اين زمينه باز عمل مي‌كنيد، پاسخ داد:‌ تفكري كه مشايي دارد و احمدي‌نژاد هم آن را قبول دارد، تفكري است كه معتقد به تسامح و تساهل در برنامه‌هاي فرهنگي است؛ مانند حضور زنان در ورزشگاه و… كه ما به آن انتقاد داريم.

وي ادامه داد: مشكل اصلاح‌طلبان اين است كه در مسائل اجتماعي خيلي باز فكر مي كنند و مشكل اصلاح‌طلبان اين است كه در آزادي بيان بسيار بسته فكر مي كنند.

وی در پاسخ به اظهارات نبویان مبنی بر اینکه چرا موضوعات را اصلی و فرعی نمی‌کند و در پاسخ به جنایت سران فتنه مدام بحث کهریزک را مطرح می‌کند،گفت: بنده قبلا هم گفته‌ام باید دادگاه برگزار شود و متهم ردیف اول یعنی آقای موسوی، متهم ردیف دوم یعنی آقای کروبی و متهم ردیف سوم آقای احمدی نژاد محاکمه شوند. آقای احمدی نژاد به دلیل زمینه ساز بودن فتنه و آقای موسوی به دلیل شعله ور کردن آتش فتنه باید محاکمه شوند البته جرم آقای موسوی خیلی بزرگ است.

وی خطاب به نبویان گفت: اینکه مسئله کهریزک منفی است به این معنی نیست که اولویت ندارد یعنی بعد از فتنه باید بررسی شود اما دوستان شما در جبهه پایداری اجازه قرائت گزارش مجلس از کهریزک را نمی‌دادند.

مطهری در ادامه با تاکید بر اینکه تقلبی در انتخابات ریاست جمهوری صورت نگرفته بود گفت: در زمانی که برخی اصولگرایان به نتیجه انتخابات تردید داشتند بنده با حضور در سیما اعلام کردم که تقلبی در شمارش آراء و نتیجه انتخابات صورت نگرفته است اما آقای احمدی نژاد به خاطر اظهاراتی که در مناظره مطرح کرد و برخی اقدامات در شب انتخابات مرتکب تخلف انتخاباتی شده است..../رجانيوزتاريخ : | | نویسنده : nimrooz3 |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.