سمت و سوی پول در آمار جدید

 

 

تازه‌ترین آمارهای رسمی منتشر شده از اوضاع بازار پول حاكی از آغاز دوباره رشد نقدینگی و نیز انتقال پول‌‌ها توسط مردم از سپرده‌های دیداری به سپرده‌های بلندمدت است. این آمار نشان می‌دهد كه رشد نقدینگی پس از دو سال روند نزولی دوباره خیز صعودی برداشته است كه علامتی از پایان سیاست انقباضی است.

 

 

حجم نقدینگی در شهریور سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۲۷ درصد افزایش یافت.

 


به گزارش ایلنا به نقل از بانك مركزی، حجم نقدینگی تا پایان نیمه اول سال جاری به ۲۱۱ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان رسید كه در مقایسه با نیمه اول سال گذشته كه رقم آن حدود ۱۶۷ هزار و ۶۰ میلیارد تومان بود، نزدیك به ۲۷ درصد رشد كرده است.

 


به این ترتیب حجم نقدینگی در پایان شهریور سال جاری نسبت به اسفند سال ۸۷ حدود ۳/۱۱ درصد رشد دارد.

 


بررسی روند افزایش نقدینگی از فروردین تا شهریور بدین‌گونه است: از اولین ماه سال كه نقدینگی حدود ۱۸۸ هزار و ۸۸ میلیارد تومان بوده تا شهریور به ترتیب به حدود ۲/۲، ۸/۶، ۴/۵، ۴ و ۲/۵ هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان رسید.

 


مقایسه ارقام ثبت شده از حجم نقدینگی در شهریور و فروردین سال‌جاری نشان می‌دهد كه حجم نقدینگی حدود ۵/۱۲ درصد رشد كرده است.

 

 

 

● افزایش ۵۷ درصدی بدهی دولت به بانك‌ها

 


بدهی دولت به بانك‌ها همچنان افزایشی است و در حال حاضر به میزان ۳/۵۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

 


همچنین به گزارش بانك مركزی، ‌بدهی دولت به بانك‌ها در نیمه نخست سال ۸۸حدود ۵/۱۳۴ هزار میلیارد ریال بوده در حالی كه این شاخص در نیمه اول سال گذشته به ۵/۸۵ هزار میلیارد ریال رسیده است. این عدد در مقایسه با رقم آن در نیمه اول سال‌جاری حدود ۳/۵۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 


بررسی آمار ارائه شده از وضعیت این شاخص در سال گذشته نشان می‌دهد، رشد بدهی دولت به بانك‌ها از نیمه دوم سال گذشته شدت گرفته است.

 


این شاخص در پایان شهریور سال گذشته حدود ۵/۸۵ هزار میلیارد ریال بوده كه در پایان نیمه سوم سال ۸۷ به ۱۰۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 


این شاخص در مسیری صعودی از ۵/۱۱۵ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۸۷ طی شش ماه حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال به حجم آن افزوده شده است.

 

 


كاهش ۳۴ درصدی سپرده‌ شركت‌های دولتی در شبكه بانكی

 


سپرده‌های شركت‌ها و موسسات دولتی در شبكه بانكی در شهریور سال‌جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۳/۳۴ درصد كاهش دارد.

 


این گزارش می‌افزاید، كل سپرده‌های شركت‌ها و موسسه‌های دولتی در نیمه نخست سال جاری حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال بوده كه در مقایسه با رقم ۲۳ هزار میلیارد ریالی سپرده‌ها در ماه مشابه سال گذشته نزدیك به ۳/۳۴ درصد كاهش نشان می‌دهد.

 

روند افزایش سپرده موسسه‌ها و ارگان‌های دولتی تا پیش از نیمه اول سال گذشته صعودی بوده؛ به طوری كه از ۱۷ هزار میلیارد تومان در سه ماه اول سال گذشته به ۲۳ هزار میلیارد تومان در سه ماه دوم آن رسیده است. اما از نیمه دوم سقوط میزان سپرده‌های این گروه از موسسه‌ها در شبكه بانكی آغاز شده؛ به طوری كه آخرین نماگرهای بانك مركزی حكایت از كاهش این عدد به 15 هزار میلیارد تومان دارد.

 


مقایسه این دو عدد بیانگر این نكته است كه سپرده‌های موسسه‌ها و شركت‌های دولتی در شهریور سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۸ هزار میلیارد ریال كاهش یافته است.

 


اما آمار مربوط به سپرده‌های دولت نزد شبكه بانكی در یك‌سال مورد اشاره تقریبا بدون نوسان بوده است.

 


میزان سپرده‌های دولت در شبكه بانكی در نیمه اول سال گذشته حدود ۶/۳۶۳ هزار میلیارد ریال بوده كه رقم آن در نیمه اول سال‌جاری به ۲/۳۶۶ هزار میلیارد ریال رسیده است؛ بنابراین روند سپرده‌های دولتی در این یك‌سال افزایش ناچیزی داشته به طوری كه ۷/۰ درصد رشد كرده است.

 

 

 تاريخ : | | نویسنده : nimrooz3 |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.