هدفمند کردن یارانه

 

 

سال گذشته را شايد بتوان سالي پر فراز و نشيب براي نان و تغييرات قيمتي آن در تهران دانست به‌طوري‌كه تقريبا در ماه‌هايي از اواسط سال گذشته قيمت انواع نان افزايش يافت و تصويب طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها نيز انتظار را براي افزايش دوباره قيمت آن دو‌چندان كرد؛

اينكه قيمت نان پس از هدفمندكردن يارانه‌ها چقدر خواهد شد، سوالي است كه تاكنون بي‌پاسخ مانده و پاسخ‌هاي آن تنها بر پايه حدس و گمان استوار است.

بسياري همسطح شدن قيمت نان يارانه‌اي با قيمت نان آزاد را محتمل‌ترين اتفاق ممكن پيش‌بيني‌مي‌كنند.  در حال حاضر قيمت هر كيلو آرد يارانه‌اي 75 ريال و قيمت هر كيلو آرد آزاد 410 تومان است كه اين تفاوت نرخ‌هاي متفاوتي را براي نان‌هاي يارانه‌اي و آزاد رقم زده است.

اين درحالي است كه در حال حاضر تنها مي‌توان در مورد نرخ آرد آزاد سخن گفت در حالي كه با هدفمند كردن يارانه‌ها، يارانه حامل‌هاي انرژي مورد نياز نانوايي‌ها نيز حذف مي‌شود. موضوعي كه نمي‌توان در حال حاضر تخمين قابل قبولي از افزايش قيمت اين حامل‌ها و تاثير آن بر قيمت نان ارائه كرد.

در عين حال چندي قبل وزير بازرگاني اعلام كرد: در شرایط فعلی هزینه آرد کمتر از 10 درصد کل قیمت تمام شده نان است یعنی در نان 300‌تومانی سهم آرد 30 تومان هم نیست لذا سهم آرد سهم بزرگ در قیمت تمام شده نان نیست چرا که هزینه‌های کارگری، اجاره، آب، برق و سایر هزینه‌ها بالاست و در واقع ما تنها درباره آرد این تغییر قیمت را دنبال می‌کنیم.

مهدي غضنفری افزود: پیش‌بینی‌ ما این است که نان در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ارزان‌تر از نان آزاد پز خواهد بود. علتش این است که آزادپز از آرد 400 تا 450 تومانی استفاده می‌کند ولی ما در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، آرد را به قیمت 300 تومان از نيمه دوم سال عرضه می‌کنیم.

همچنين وزير بازرگاني چند روز قبل در اين خصوص اعلام كرد: یارانه نان امسال هدفمند و قیمت آرد نیز واحد می شود. در این راستا طرحی که وزارت بازرگانی پیشنهاد داده، این است که بعد از اینکه رئیس‌ جمهور هدفمند کردن یارانه‌ها را اجرایی کرد، وزارت بازرگانی بتواند از همان روز، آرد را با قیمت‌های جهانی به نانواها ارائه دهد.به‌گفته مهدی غضنفری، هم اکنون قیمت آرد یارانه‌ای حدود 75 ریال و قیمت آرد برای آزادپزها، 450 تومان است.

بنابراین قیمتی که تصور می کنیم بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی خواهد شد، بین دو قیمت مذکور خواهد بود.

غضنفري در حالي از آزادسازي قيمت آرد در آغاز هدفمندي يارانه‌ها خبر داده است كه قرار بود كالاهاي مصرفي به خصوص كالاهاي استراتژيك آخرين حلقه از اجراي هدفمندي يارانه‌ها باشد.

اما پس از صحبت‌هاي وزير بازرگاني قائم مقام وي، با ارائه توضيحاتي در مورد چگونگي هدفمند شدن يارانه‌ها در بخش نان تصريح كرد: ابتدا پرداخت‌ها انجام مي‌شود و سپس هدفمند كردن يارانه‌ها در بخش نان اجرايي مي‌شود. مسعود موحدي در اين مورد توضيح داد: هنوز تصميم در اين مورد قطعي نيست اما به هر حال اين موضوع دو بخش دارد؛ يك بخش مربوط به توليد و بخش ديگر مربوط به مصرف است يعني گندم را ممكن است با قيمت جهاني يا گران‌تر براي حمايت از توليد بخريم.

آن بخش كماكان برقرار خواهد بود و در بخش مربوط به مصرف هم اول پرداخت صورت مي‌گيرد و بعد از آن هر مقداري كه قرار باشد برداشته شود، اول شارژ مي‌شود و بعد برداشته مي‌شود.

موحدي همچنين در مورد نحوه حذف يارانه نان خاطرنشان كرد كه تصميم قطعي را كارگروه هدفمند كردن يارانه‌ها مي‌گيرد. وي در مورد برآورد افزايش قيمت در بخش نان يارانه‌اي نيز تصريح كرد:‌ اينها برآورد شده است. برآوردها اين است كه ما كمتر از قيمت نان آزاد حال حاضر را خواهيم داشت.

موحدي در مورد اين كه آيا با اجراي اين طرح ديگر نان با آرد يارانه‌اي نخواهيم داشت؟‌ گفت:‌ اين بستگي دارد به برنامه هدفمند كردن يارانه‌ها كه چند درصد آن اتفاق بيفتد. حالا بايد تصميم نهايي گرفته شود. پس از تصويب هدفمندي يارانه‌ها در مجلس، قيمت نان و حذف يارانه آن به عنوان قوت غالب مردم،‌ بارها و بارها مورد بحث قرار گرفت و حتي اظهارنظرهاي گوناگون مسئولان موضوع را به تضاد كشاند.

بحث بر سر اين موضوع از همان ابتداي سال جاري با سخنان معاون وزير بازرگاني آغاز شد. حميد عليخاني معاون وزير بازرگاني و مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران از سناريوهاي مختلف وزارت بازرگاني كه در دست بررسي است خبر داد كه از جمله آنها مي‌توان به حذف يكباره يارانه نان اشاره كرد. به گفته او وزارت بازرگاني به دنبال آن است تا در یک مرحله از بحث یارانه آرد و نان خارج شود...../تحلیل:عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : nimrooz3 |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.